Birbirinden eğlenceli 1000+ online html5 oyun oynamanız için sizleri bekliyor. Online ücretsiz oyun oyna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
En İyi Oyuncular
    Sonuç Bulunamadı.
Beğenebileceğiniz Oyunlar Daha Fazla
fireman
0 20
Mahjong Deluxe 2

Mahjong, ya da ‘mah-jongg’, Çin kökenli bir masa oyunu. Domino setine benzediği için ‘Çin dominosu’ olarak da adlandırılıyor. 136 veya 144 taşlık setlerle oynanan mahjong, Uzakdoğu’da çok sevilen bir masa oyunu.

Mahjong oyunu nasıl oynanır?

Mahjong’ta her taşın üzerinde ayrı bir desen var ve her taştan da bir çift var. Mevsimleri yansıtan taşlar bir grup sayılıyor ve birbirleriyle eşleşebiliyor. Çiçek desenlerini barındıran taşlar da keza aynı şekilde birbiriyle eşleşebiliyor. Taşlar, piramit gibi üst üste inşa ediliyor. Bu piramit şeklinde dizilen taşlardan aynı olanları seçerek oyuna başlanıyor. Eşleştirilen taşlar, alttaki taşların açılmasını sağlıyor.

Mahjong Oyunu Tüyoları

Mahjong’ta bir taşı eşleştirebilmek için en az bir ya da iki kenarı herhangi bir taşla bitişik olmamalı; yani boş olmamalı. Yine taşın bulunduğu yere göre üç ya da dört yanı taşlarla çevrilmiş olan taşları eleyemeyiz. Eğer bir taş, oyundaki taşların kenarlarındaki sıralarda ise, kenara bakan kısmı açık olsa bile bu taşı eşleştirme imkânı var. Oyunun amacı bütün taşları eşleştirmek. Böylece elde kalan taşların sayısını azaltmak ve oyunu tamamlamak. Oyunu kısa sürede tamamlamak da bir diğer can alıcı noktalarından biri.

Mahjong Karıştırma Ne Zaman Yapılır?

Her oyun gibi mahjong’ta da bazen oyunun kilitlendiği noktalar oluyor. Eşleştirmeye izin verilen taşların arasında eşleştirilebilecek bir çift bulunamadığı oluyor. Böyle durumlarda domino taşları gibi ‘karıştırma’ hakkımız oluyor. Bu ‘karıştırma’ hakkı sayesinde taşları mutlaka eşleştirebilir, böylece yeni taş çiftleri ortaya çıkabilir. Bir de puan meselesi var. Her eşleştirme puan kazandırıyor. Duraklatma ya da taş karıştırma ise puan kaybettiriyor.

Mahjong Deluxe 2 Nasıl Oynanır ?
Asya'ya özgü masa oyunlardan birisi olan Mahjong'u bilgisayarda mouse yardımıyla, telefon ve akıllı mobil cihazlarda da dokunmatik ekran yardımıyla oynayabilirsiniz.